Noclegi

OFERTA POBYTU KRÓTKOTERMINOWEGO

Członkowie i sympatycy Związku lub osoby polecone przez nich mogą gościć w Ośrodku Warszawskim, po wcześniejszym zapytaniu i uzgodnieniu o ile harmonogram zajęć ośrodka pozwoli. Zapraszamy!

• Oferujemy odpoczynek od zgiełku codziennego życia, aby móc choć na chwilę zatrzymać się i wyciszyć się.

• Będąc kilka dni w ośrodku można dołączyć do formalnej praktyki zen i/lub pomedytować samemu, skorzystać z buddyjskiej czytelni i sklepiku, pospacerować w pobliskim lesie lub w ogrodzie, ewentualnie wziąć udział w prostych prac wykonywanych w ośrodku i w ogrodzie.

• Wyżywienie we własnym zakresie.



ZASADY DOTYCZĄCE KRÓTKICH POBYTÓW Z NOCLEGIEM

Prosimy Cię, o:

  • uzgodnienie chęci nocowania i długość swojego pobytu przynajmniej dwa dni przed Twoim przyjazdem z gospodarzami ośrodka, Ośrodek ma prawo odmówić noclegu
  • przyjazd w godzinach 8.00 - 21.00
  • skontaktowanie się z gospodarzami ośrodka od razu po przyjeździe, wyznaczona osoba pokaże Ci twoje miejsce do spania, oprowadzi Cię po ośrodku, wyjaśni zasady korzystania z łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w razie potrzeby służy pomocą
  • przywiezienie ze sobą własnego śpiwora lub pościeli (w razie potrzeby możemy udostępnić za dopłatą + 20 zł/noc)
  • uiszczenie opłat na początku planowanego pobytu u wyznaczonej osoby
  • prosimy nie przyjeździać objawami choroby 
  • przestrzeganie Ogólnych Zasad Przebywania na terenie Ośrodka Warszawskiego ZBZ "Bodhudharma" (czytaj poniżej)

OPŁATY
członek aktywny: 40 zł
członek wspierający: 50 zł
pozostali: 60 zł

👉 wyżywienie ogólnie we własnym zakresie
jeśli byłaby akurat wspólna kuchnia na dany dzień lub posiłek 
to składkowo sugerowane opłaty + pomoc w przygotowaniach: 

śniadanie 15 zł
obiad 25 zł
kolacja 20 zł  

OGÓLNE ZASDAY PRZEBYWANIA NA TERENIE OŚRODKA WARSZAWSKIEGO
Ośrodek Zen to Świątynia Buddyjska, więc miejsce szczególne, w którym dbamy o utrzymanie warunków sprzyjającej do uważnej medytacji , ceremonii buddyjskich , zazen  i innych form związanych z praktyką zen zgodne z duchem Buddyjskich Wskazań. Za teren Warszawskiego Ośrodka uznaje się cały budynek, ogród oraz placyk przed furtką i bramą przy ul Filmowej 32 . 

Bardzo więc prosimy, aby wchodząc na teren ośrodka zachować się uważne i troskliwe, przestrzegając poniższe prośby i zasady:
  • Jeśli przychodzisz na praktykę czy na inne zorganizowane programy, rosimy o punktualność i postępowanie zgodnie z ogłoszonym harmonogramem i opisem danego wydarzenia. Na wieczorną formalną praktykę można przychodzić bez zapisów, na pozostałe prosimy o  zgłoszenie się mailem lub przez WhatsApp lub o przesłanie stosownego formularza.
  • Wszelkie inne wizyty prosimy uzgadniać wcześniej, w tym dzień i godzinę swojego przyjazdu oraz okresu ewentualnego pobytu / noclegu. Goście są mile widziani, kwestia tylko znalezienia dobrego terminu tak, aby nie krzyżowało to z harmonogramem praktyki (znajdziesz na stronie www.buddymzen.pl) i planowanymi wydarzeniami ośrodka oraz okresu pracy i odpoczynku członków obsady i rezydentów. 
  • Prosimy więc o unikanie spontanicznych wizyt, gdyż zwykle zawsze jesteśmy czymś zajęci i duże jest prawdopodobieństwo, że mimo dobrej chęci, nie mamy warunków na przyjmowanie gości bez zapowiedzi (bo na przykład odbywa się odosobnienie, wynajem, praca, lub nas nie ma).
  • Do ośrodka prosimy nie przychodzić objawami chorób infekcyjnych (kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała, nudności, biegunka, złe samopoczucie) - jeśli masz wątpliwości w tej kwestii, prosimy o wcześniejszy kontakt.
  • W ośrodku dbamy o serdeczną, domową atmosferę, podtrzymujemy życzliwe i harmonijne stosunków z innymi osobami, staramy się unikać prowadzenia dysput światopoglądowo - politycznych.
  • Podczas okresów formalnej praktyki prosimy o utrzymywanie szczególnej ATMOSFERY CISZY  (telefony komórkowe wyciszone, nie rozmawiamy ze sobą, tylko to co konieczne, chodzimy i korzystamy z ośrodka po cichu, nie trzaskamy drzwiami i innymi przedmiotami, nie gotujemy w kuchni).
  • CISZA NOCNA obowiązuje w godz.: 21:00 – 8:00  (wyjątek stanowią zorganizowane programy lub indywidualnie umówione sytuacje). W tym okresie jednak, jeśli to możliwe, lepiej nie rozmawiać z innymi w ogóle lub po cichu, nie robić hałasu urządzeniami, nie słuchać głośnej muzyki,  nie załatwiać sprawy organizacyjne z członkami obsady, chyba że coś dzieje się nadzwyczajnego, awaria itd. To czas kiedy mieszkańcy ośrodka już wyciszają się, śpią, lub szykują się do kolejnego dnia.
  • Dbamy o czystość i porządek, zostawiamy po sobie czystą toaletę, łazienkę, kuchnię, porządek na macie w zendo, w pokoju z którego ewentualnie korzystaliśmy, zmywamy po sobie kubki, miski itd.  Staramy się zostawiać toaletę i inne pomieszczenia nawet w lepszym stanie, niż sami  chcielibyśmy je zastać :)
  • Dbamy o higienę osobistą, przed korzystaniem z kuchni, przed jedzeniem oraz po przyjściu z ulicy i korzystaniu z toalety czy po pracy prosimy nie zapomnij umyć swoje ręce mydłem, w razie potrzeby używaj odkażacza. Jeśli potrzebujesz kichnąć, lub zakasłać, wytrzeć nosa, jeśli masz możliwość odsuń się od innych, a na pewno przy kasłaniu, kichnięciu zakryj usta przedramieniem (nie ręką). Zakatarzone chusteczki wyrzucaj na bierząco do śmieci.
  • Oszczędzamy w miarę możliwości wodę, papier, prąd, gaz, dbamy o środowisko naturalne.
  • Segregujemy śmieci (w kuchni oraz przy furtce znajdziesz śmietnik do recyklingu), o kompost zapytaj.
  • Prowadzimy kuchnię wyłącznie WEGETARIAŃSKĄ - nie wnosimy, nie przechowujemy i nie spożywamy na terenie całego ośrodka mięsa, ryb, owoców morza.
  • Po przyjściu do ośrodka zdejmujemy buty w holu, zostawiamy kurtki, parasole na wieszakach, po ośrodku chodzimy w obuwiu domowym, kapciach (można przynieść swoje, mamy kilka gościnnych), w skarpetkach lub boso. Prosimy do ogrodu nie wychodzić w kapciach domowych nawet "na chwilę”.
  • Do zenda , czyli sali medytacyjnej wchodzimy bez kapci lub innego obuwia , nie wnosimy torebek, plecaki ani komórki, można je zostawić w wyznaczonym miejscu. Także nie wnosimy napojów ani jedzenia (chyba że zostało to inaczej uzgodnione - np. formalne posiłki w trakcie odosobnienia).
  • Ubieramy się adekwatnie do charakteru miejsca, jakim jest ośrodek zen - świątynia buddyjska. Szczególnie na czas formalnej praktyki - nosimy wygodny, lecz skromny, schludny, czysty strój /przynajmniej z krótkimi rękawami oraz spodniami, sukienkami do kolan lub dłuższe/, w stonowanych ciemnych kolorach, jak: czarny, granatowy, brąz, szary, ciemna zieleń, beżowy, bez wielkich wzorów i napisów, bez używania mocnych w zapachach perfum i kosmetyków, czy mocnych makijaży.
  • Utrzymujemy trzeźwy stan umysłu i ciała – na terenie całego ośrodka obowiązuje zakaz palenia tytoniu, spożywania alkoholu i innych środków odurzających - osoby pod wpływem takich środków lub od których „czuć", że używali, mogą być poproszone o opuszczenie terenu ośrodka.  Prosimy o nie wnoszenie i nie przechowywanie butelek, puszek pełnych lub pustych po alkoholu (piwo, wino i inne).
  • Członkowie obsady bardzo chętnie pomogą i pokażą ośrodek, wskażą jak korzystać z poszczególnych miejsc, urządzeń. Jeśli chcesz przedstawić meble, korzystać z różnych  przedmiotów czy jedzenia, proszę najpierw pytaj się. Pamiętaj, że część rzeczy są też prywatnymi przedmiotami mieszkańców ośrodka lub niekoniecznie przewidziane są do ogólnego użycia lub korzystania. 
  • Parkowanie samochodu jest możliwe na ulicy przed posesją zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Prosimy o nie zastawianie wjazdu do bramy - ani ośrodka, ani sąsiadów. Parkowanie na terenie ośrodka jest tylko możliwe podczas odosobnień oraz wyjątkowych sytuacjach w ograniczonym zakresie, gdyż nie mamy parkingu, tylko zielony ogród, który ma służyć w pierwszej kolejności ludziom i naturze. 
  • Ze względu na charakter miejsca i odbywających się wydarzeń, utrzymania porządku i częste alergie ludzi na zwierzęta, prosimy o przychodzenia do ośrodka bez swoich zwierząt domowych. W wyjątkowych sytuacjach, po szczegółowym uzgodnieniu zasad, zdarza się odejść od tej reguły i znaleźć dobre bezpieczne miejsce dla pupila. Warunkiem koniecznym jest nie zakłócenie funkcjonowanie ośrodka, a wżęcie w pełni odpowiedzialności za zachowanie zwierzęcia przez właściciela i z tym związane ewentualne skutki. 
  • Członkowie obsady wkładają wszelkie starania, aby każda osoba mogła poczuć się w ośrodku wygodnie i domowo, miało zapewnione najważniejsze potrzeby, na ile to jest tylko możliwe. :) Więc wszelkimi pytaniami i prośbami o pomoc możesz zwrócić się do osób opiekujących się ośrodkiem! Gasio!
Kontakt: 
adres: ul. Filmowa 32, 04 - 935 Warszawa
e-mail: buddyzmzen@gmail.com